بیماری‌های نوپدید و بازپدید در دام در حال افزایش است

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر انسان و دام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کنترل بیماری‌های مشترک انسان و دام بدون کنترل در دامپزشکی قابل تصور نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا)منطقه همدان، دکتر محمود نبوی در چهاردهمین گردهمایی کشوری بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان، افزود: کنترل بیماری دام نیاز به برنامه ریزی دارد چرا که بیماری‌های نوپدید و بازپدید در دام در حال افزایش است و انسان به دلیل مهاجرت به مکانهایی می رود که در بین سیکل دامی قرار دارد.

وی اظهار کرد: برخی بیماری‌ها ویروسی و برخی دیگر باکتریایی هستند و هرکدام روش مبارزه با خود را دارد.

نبوی ادامه داد: تغییرات آب و هوا، جابجایی جمعیت و دام، جابجایی وسیع دام و پرنده زنده، تجارت مواد غذایی تهیه شده از دام در افزایش بیماری‌های مشترک دخالت دارد.

وی ازدحام جمعیت، حاشیه نشینی شهرها و استفاده تفریحی از حیوانات را از عوامل دیگر انتقال بیماری‌ها دانست و افزود: باید این عوامل را کنترل کرد و به این نکته توجه داشت که با جلوگیری از این بیماری‌ها در حیات وحش، جلوگیری از ورود دام بیمار و تجهیز آزمایشگاه‌ها می توان بیماری‌های مشترک را بهتر کنترل کرد.

نبوی منشا آنفلوانزای پرندگان را دامداری‌ها و مرغداری‌های وسیع دانست و گفت: امروز به دلیل ایجاد دامداری‌های وسیع ویروس‌ها با سرعت بیشتری انتقال می یابند که در گذشته به دلیل متمرکز نبودن با این مشکل مواجه نبودیم.

وی اظهار کرد: برخی از بیماران مشترک انسان و حیوان در کشورهای همسایه مانند عربستان مشاهده شد که سعی می شود با واکسیناسیون به موقع حجاج از ورود آن به کشور جلوگیری به عمل آید.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر انسان و دام وزارت بهداشت سل گاوی را از بیماری‌هایی دانست که در سالهای اخیر افزایش داشته که این افزایش نشان از زنگ خطر در کنترل نشدن آن و ورود دام قاچاق است.

نبوی با بیان اینکه اگر فعالیتهای انجام شده در زمینه کنترل بیماری‌ها رها شود، این آمار دوباره بالا خواهد رفت، تاکید کرد: مرگ و میر انسان در بیماری های مشترک بین انسان و حیوان در بیماریهای واگیر کنترل شده و باید کنترل شده نگاه داشته شود و در بیماری‌های غیرواگیر نیز نیاز باید طبق برنامه ریزی ها پیش رفت.

وی افزود: در کشور یک یا دو درصد کل روستاها تحت پوشش مبارزه با بیماری‌های سل گاوی است و تمرکز بیشتر بر دامداری‌های صنعتی قرار دارد.

انتهای پیام

Bookmark the پیوند یکتا.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>