کار حفاظت و اطلاعات به جای افزودن ورقی به سابقه کسی باید پیشگیری باشد

رییس حفاظت اطلاعات قوه قضاییه گفت: نباید نسبت به فساد حتی از نوع کوچک آن رحم کرد. باید توان و همت خود را روی پیشگیری متمرکز کرده و بسترهای فساد را جمع کنیم. اساساً شرایط متعهدانه‌ای ایجاد کنیم که زمینه‌ای برای فساد نباشد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین خطیب در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل حفاظت و اطلاعات سازمان بازرسی کل کشور با تسلیت شهادت سربازان نیروی انتظامی در حادثه سراوان، گفت: شهادت چند تن از سربازان ما در سراوان نشانه‌ای از دشمنی دائمی دشمنان است و باید این دشمنی همواره هوشمندانه مدنظر بوده و به آن توجه کنیم.

وی با اشاره به انتظارات مقام معظم رهبری از قوه قضائیه، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه دو هدف اعلی را برای این قوه بیان فرموده و سیاست‌های کلی و وظایف و راهبرد اساسی که مجموعه قوه قضائیه باید در نظر گرفته و به سرانجام برساند را تبیین کردند؛ یکی «سلامت» و دیگری «کارآمدی» قوه قضائیه. معظم‌له اشاره فرمودند زمانی قوه قضائیه به نتیجه رسیده و ثمره اش موثر واقع می‌شود و مردم راضی خواهند شد که این مجموعه، مجموعه‌ای کاملاً سالم و کاملاً کارآمد باشد.

وی ادامه داد: وظیفه سلامت تا حدودی بر عهده مجموعه حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه است. کارآمدی نیز بر عهده مدیران قوه است تا قوه قضائیه با مجموع این دو رضایت مردم را حاصل کند.

خطیب خاطرنشان کرد: برای سلامت قوه قضائیه و مجموعه‌ها یکسری وظایف و ماموریت‌هایی وجود دارد که برای همگی روشن است. برای این امر، در برنامه پنج‌ساله قوه قضائیه بر یک مجموعه بازرسی، نظارتی و حتی تدوین امور حفاظتی و نظارت بر حسن اجرای آن و همچنین نسبت به پایش نیروها و کارکنان قوه قضائیه تصریح شده و برای همین امر بیشترین کاری که از حفاظت خواسته شده این است که این مجموعه یک مجموعه حفاظتی باشد و با کمک دیگر بخش‌های قوه قضائیه بتواند نسبت به کارکنان سازمان‌ها و مجموعه‌های آن صیانت ایجاد کند.

وی گفت: حفاظت و اطلاعات در سازمانی که امر نظارت را بر عهده دارد باید ساختاری داشته باشد که بتواند با اشراف، ارتباطات و تعاملاتی که در آن مجموعه ایجاد می‌کند به وظایف خود عمل کند. ضرورت ایجاد این اشراف و تسلط، ارتباط تنگاتنگ با مدیران آن مجموعه است. این ارتباط می‌تواند شرایطی فراهم کند که مجموعه حفاظت به وظایف قانونی خود عمل کرده و آنچه تکلیف و ماموریت او است را به سرانجام برساند و آنچه را حاصل و جمع آوری می‌کند را در اختیار مدیران قرار داده و مدیران بهره آن را ببرند.

رییس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه افزود: مجموعه حفاظتی یک مجموعه همواره اطلاعاتی نیست بلکه یک مجموعه جمع‌آوری و ارائه اطلاعات است تا کسانی که تصدی امر را دارند و مدیریت بر عهده آن‌ها است بتوانند بهتر به وظیفه خود عمل کنند و به عنوان معین و یار و یاور مدیران مجموعه باشند. در نتیجه این ارتباطات و تعامل و اشراف، محصولی به دست می‌آید که این محصول می‌تواند در کارآمدی و پیشرفت مجموعه موثر باشد؛ بنابراین انتظاری که ما از مجموعه داریم و همچنین انتظاری که شما باید از مجموعه حفاظت داشته باشید ارتباط، تعامل و فرایندی است که اشاره کردم.

خطیب ادامه داد: لازمه این اشراف این خواهد شد که در برابر بسترها و زمینه‌های فعالیت‌های موجود بتواند نسبت به هر نوع پیامدی صیانت و بازدارندگی داشته باشد و به سلامت آن روند کمک کند. اگر سازمان بازرسی برنامه سالانه‌ای دارد باید حفاظت بتواند آن مجموعه را نسبت به آسیب‌هایی که از بیرون و دورن مجموعه او را فرا خواهد گرفت و همچنین نسبت به برخی نگرانی‌ها، بازتاب‌ها یا چالش‌ها و دغدغه‌هایی که وجود دارد واکسینه و صیانت کند.

وی با اشاره به وظیفه حفاظت و اطلاعات گفت: عمده کار حفاظت و اطلاعات به جای آنکه مچ‌گیری باشد یا ورقی بر اوراق و سابقه کسی بیافزاید، باید پیشگیری باشد و اگر بتوانیم این کمک و تعامل و ارتباط را در مجموعه‌های مدیریتی و سازمان نهادینه کنیم عملا می‌توانیم نیروهای متعهد، کارآمد و قابل رشد را شناسایی و تقویت کنیم.

وی ادامه داد: ممکن است با مواردی مواجه می‌شویم که بعضا ظواهر آن با مقررات و قوانین سازوگاری داشته باشد، ولی به نحوی طرح شود که مجموعه و یا قسمتی را زیر سؤال می‌برد، ولی اگر تعامل برقرار شود این سوء‌تفاهم‌ها ایجاد نخواهد شد. مخصوصا در سازمانی مثل سازمان بازرسی که وظیفه‌اش نظارت و بازرسی از مجموعه قوه مجریه است. اگر در دورن و بیرون این مجموعه شرایطی فراهم بیاید که همه آن را به عنوان مجموعه سالم، کارامد و فعال شناخته شود، تأثیری‌گذاری آن با توجه به تخصص و تعهد افرادی که در آن کار می‌کند، می‌تواند اثر مضاعفی داشته باشد.

رییس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه تصریح کرد: گاهی اوقات برآورده نشدن این انتظار و این ارتباط و تعامل و احیانا عدم توجه به این‌که ما به عنوان مدیر وظیفه‌ای داریم تا بتوانیم با تعامل مجموعه‌های نظارتی نسبت به سالم‌سازی مجموعه قدم برداریم باعث خواهد شد که زمینه برای فساد یا عدم سلامت مجموعه یا یکسری نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی به طور حداقلی ایجاد شود. در اینجا وظیفه همه ما است – چه از نظر وظیفه عام امر به معروف و نهی از منکی و چه به عنوان مدیر یک مجموعه – باید بتوانیم هر چه بیشتر در جهت رفع این نگرانی‌ها قدم برداریم.

خطیب نقش سازمان بازرسی را بسیار تعیین کننده دانست و گفت: لازمه این تعیین کنندگی آن است که سازمان بازرسی بتواند در افکار عمومی و افکار مسئولین مقبولیتی داشته باشد. وقتی مقبولیت داشته باشد تأثیر‌گذاری خود را خواهد داشت و کمتر دستخوش فراز ونشیب‌های سیاسی خواهد شد. معمولا این فراز و نشیب‌ها در تأثیرگذاری آن مجموعه تأثیر می‌گذارد. وقتی یک مجموعه از سلامت کافی و مقبولیت برخوردار باشد به طور طبیعی این تأثیرگذاری‌های حاشیه‌ای و جانبی در او به حداقل می‌رسد.

وی حاشیه را مخل یک سازمان حرفه‌ای فعال و کارآمد دانست و گفت: لازمه به حداقل رساندن حواشی این است که این مجموعه بتواند فضای مقبولیتی خود را در افکار عمومی و نظام افزایش دهد و لازمه آن این است که بستری فراهم کند که نگرانی و دغدغه کمتری در آن باشد؛ بنابراین انتظاری که وجود دارد این است که مدیران با حفاظت تعامل شان را ارتقاء دهند و این محرمیت و تعامل و ارتباط را به نحوی ایجاد کنند که ما در این مجموعه مدیریتی و نظارتی احساس یگانگی داشته باشیم.

رییس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه خاطرنشان کرد: نباید نسبت به فساد، کوچک و بزرگ رحم کنیم. باید توان و همت خود را روی پیشگیری متمرکز کنیم و بسترهای فساد را جمع کنیم. اساسا شرایط متعهدانه‌ای ایجاد کنیم که زمینه‌ای برای فساد نباشد. ولی در هر صورت هر مجموعه‌ای ممکن است گرفتار فساد شود؛ بنابراین نباید با فساد ملاحظه کاری کرد. همه مدیران کمک کنند تا مجموعه سالمی داشته باشیم و لازمه این امر آن است که مدیران از خود و از مجموعه خود شروع کند. با توجه به این‌که یکی از پایه‌های اساسی مدیریت نظارت است، مدیران کمک کنند تا بتوانیم مجموعه حفاظتی این سازمان به نقش و وظیفه خود به شکل اساسی عمل کند.

انتهای پیام

Bookmark the پیوند یکتا.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>