نقص در زیرساخت‌های مخابراتی عامل مشکل در سیستم بانکی

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک با اشاره به زیرساخت مخابراتی و مشکلات موجود در این زمینه گفت: به دلیلی مشکلاتی که در این زمینه داریم در بعضی مواقع در ارائه سیستم‌ها و سرویسهای بانکی با مشکل مواجه می شویم.

به گزارش ایسنا، سید ابوطالب نجفی با بیان اینکه بانک ها باید خلاقیت و نوآوری در سرویسهای خود داشته باشند درباره بانکداری الکترونیکی و بانکداری مجازی گفت: در بانکداری الکترونیکی برندسازی صورت نمی گیرد و بانکها فرایند سنتی را از کانالهای جدید ارائه می دهند ولی در بانکداری مجازی برندسازی هم صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه اولین تراکنش الکترونیکی در سال ۱۹۱۸ و اولین ظهور دستگاههای خودپرداز در سال ۱۹۶۷صورت گرفت گفت: در سال ۱۹۷۲ کارتهای مغناطیسی در سال ۱۹۸۰تلفن بانک و در سال ۱۹۹۵اینترنت آغاز به کار کرد که در سال ۲۰۰۵ تعداد تراکنشهای بانکی که از طریق اینترنت وارد شبکه بانکی می شد از شعب پیشی گرفت.

وی نظارت بر بانک ها، تسهیل در ارتباطات بین بانکی و سیاستهای پولی وبانکی را به عنوان وظایف بانک مرکزی در بانکداری الکترونیکی عنوان کرد و گفت: اتفاقی که در چند سال گذشته در بانک مرکزی شاهد بودیم این است که ستون فقراتی در بانک مرکزی به وجود آمده و قرار است سامانه ای نظارت بر موسسات مالی و صندوقهای قرض الحسنه را انجام دهد و تبادل اطلاعات آنها را کنترل کند.

درباره پیش نیازها و چالشهای بانکداری الکترونیکی بیان کرد: متاسفانه بانکها نتوانستند خود را با فناوریهای نوین تطبیق داده و از آن به خوبی استفاده کنند و هنوز سرویسهای سنتی در بانکها حاکم است.

نجفی، شکاف در رشد فناوری اطلاعات با کسب و کار بانکی، ضعف فرهنگ سازی و کم اطلاعی از تاثیرات بکارگیری فناوری، ناهماهنگی سیستم های اقتصادی کشور در استفاده از فناوری را از دیگر چالش ها دانست.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک، دشواری دسترسی و خرید نرم افزارهای خارجی، محدودیت های ناشی از آیین نامه های معاملاتی و دشواریهای ناشی از انطباق نرم افزارها و سیستمهای خارجی با عملیات بانکی داخلی را از دیگر چالشها دانست؛ در سال گذشته ۷۰درصد هکهای صورت گرفته در شبکه های بانکی و موسسات مالی بوده بنابراین دسترسی به سرویسهای امنیتی باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

نجفی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه برخی چالشهای شبکه بانکی هنوز حل نشده و اگر بانکداری الکترونیکی توسعه یابد باید معضلات آن حل شود؛ در بانکداری الکترونیکی نگرش به مشتری فرق کرده و متاسفانه بانک ها با مشتریان خود در رابطه با درصدی که برای ارائه تسهیلات دریافت می کنند شفاف نیستند که این موضوع یکی از معضلات مهم محسوب میشود و این در حالی است که بانک ها در کشورهای دیگر برای ارائه تسهیلات اول فرم سازمان مالیاتی را درخواست می کنند.

وی درباره مزایای بانکداری الکترونیکی با بیان اینکه در بانکداری الکترونیکی از پراکندگی نگرش به مشتری جلوگیری می شود گفت: جلوگیری از جعل و تقلب و جلوگیری از برخی هزینه های اضافی از جمله این مزایا محسوب می شود و ارائه سرویسها از هر مکان و زمان ضمن ایجاد راحتی کار به مشتریان، کاهش شعب را نیز به همراه خواهد داشت و بانکها باید رفتار امن، ساده و در کنار آن ارزش افزوده خوبی برای مشتریان خود داشته باشند.

وی با بیان اینکه اگر بانکها بخواهند درقبال تغییرات و نوآوریها مقاومت کنند درنهایت دچار ورشکستگی شده و بازارهای خود را از دست میدهند، همان اتفاقی که برای بعضی از بانکهای بزرگ دررابطه با پایانه فروش شاهد بودیم که بخش بزرگی از بازار را به رقبا واگذار کردند گفت: در سال ۸۷ بهره برداری از سیستمهای ساتنا و پایا آغاز شد و بانکها شروع به ارائه اینترنت بانک و همراه بانک کردند، همچنین در سال ۹۱ شاپرک آغاز شد و از سال ۲۰۰۰به بعد مباحث کیف پول و پول دیجیتالی مطرح شد.

مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک با بیان اینکه در بانکها دستور کاری برای سال ۲۰۱۴ تحت عنوان رام کردن اژدهای دیجیتالی مطرح شد گفت: در این عنوان پیاده سازی مباحث فناوری اطلاعات در بانکها به اژدهایی تشبیه شده که مدیران بانکها باید توانایی لازم را برای رام کردن این اژدها داشته باشند.

وی درباره روندی که بانکها در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ در دنیا طی خواهند کرد اظهار کرد: استفاده از بانکداری همراه در بیش از ۶۰درصد سرویسهای بانکی، سرمایه گذاری ۲۰۰میلیارد دلاری بانکها در یکپارچگی سیستمها، حضور فعال بانکها در شبکه های اجتماعی جهت جذب مشتری، استفاده از رایانش ابری، تغییر نگاه سرویس دهی بانکها به مشتری و بحث مشاوره اقتصادی از جمله این روندها محسوب می شود.

نجفی همچنین با اشاره به موضوع ابرداده و هوش تجاری که شرکت خدمات انفورماتیک با حجم بزرگی این پروژه را در بانک ملی انجام داد افزود: در هوش تجاری می توانیم رفتار و فرهنگ مشتری را دنبال کنیم.

انتهای پیام

Bookmark the پیوند یکتا.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>