عرضه اولیه نفت سپاهان به هفته آینده موکول شد

هفته آینده، ۱۰ درصد از سهام شرکت نفت سپاهان در عرضه اولیه وارد بورس اوراق بهادار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمدرضا موثقی نیا مدیرعامل نفت سپاهان، با بیان این مطلب و با اشاره به میزان فروش سال گذشته این شرکت که ۱۱ هزار میلیارد ریال بوده است، گفت: تاکنون بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال فروش محصول داشته ایم و حدود ۲۵۰ میلیارد تومان سود خالص محقق شده است.

وی که در مراسم معارفه ورود شرکت نفت سپاهان به بورس و در حضور فعالان بازار سرمایه سخن می گفت، اظهار کرد: با پیش بینی اولیه فروش ۱۶ هزار میلیارد ریالی این شرکت در سال جاری به مبلغ ۳۲۳ میلیارد تومان سود خالص دست خواهیم یافت که سود پیش بینی شده برای هر سهم(EPS) بین ۳۰۵ تا ۳۰۶ تومان می شود.

مدیرعامل بزرگترین تولیدکننده روغن در کشور و خاورمیانه، با بیان اینکه در حال حاضر سرمایه ثبت شده نفت سپاهان ۱۰۵۰ میلیارد ریال است، تصریح کرد: سالانه افزون بر ۶۰۰ هزار تن انواع روغن‌ها، روانکار‌های خودرویی(اعم از بنزینی و دیزلی) و انواع روانکارهای صنعتی در این شرکت تولید و عرضه می شود.

مدیرعامل نفت سپاهان، استراتژی های اصلی این شرکت را ماندگاری در صنعت، افزایش سهم در بازارهای هدف، رهبری هزینه، توسعه تجارت خارجی، و یکپارچگی در تامین، توزیع و فروش دانست و اضافه کرد: بزرگترین و مهمترین سرمایه این شرکت در اختیار داشتن متخصصان با تجربه و منحصربه‌فرد است و به رغم حجم بسیار بالای تولید از نیروی انسانی بسیار کمتر و کیفی تر نسبت به دیگر شرکت های تولیدکننده برخوردار است.

موثقی نیا با بیان اینکه هم اکنون افزون بر ۷۰ درصد تولیدات نفت سپاهان صادر می شود، متذکر شد: مصرف کلی روانکارها در سال ۲۰۱۲ به میزان ۳۹٫۲ میلیون تن بوده است و پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۱۷ این رقم به افزون بر ۴۳٫۹ میلیون تن برسد.

وی بیشترین سهم تقاضای روانکارها در کشورهای مختلف جهان را به ترتیب در اختیار امریکا، چین، هند، ژاپن، روسیه، بازار خاورمیانه، افریقا و برزیل دانست و گفت: سه کشور اول برای این رده بندی در خاورمیانه را ایران، عربستان و عراق تشکیل می دهد.

مدیرعامل شرکت نفت سپاهان سهم فروش(صادرات و بازار داخلی) این شرکت در سال ۱۳۹۱ نسبت به سه تولیدکننده دیگر کشور را ۳۶٫۸ درصد اعلام و اضافه کرد: در سال گذشته افزون بر ۵۷۴ هزار تن انواع روغن پایه، واکس، اکستراکت و روغن نهایی در این شرکت تولید شد و در بودجه امسال تولید ۶۱۷ هزار تن انواع محصول پیش بینی شده است.

موثقی نیا با توجه به اینکه طی ۹ ماهه امسال موفق به تولید افزون بر ۴۸۳ هزار تن انواع محصول شده ایم، تولید این شرکت در مدت مشابه را ۳۷۴ هزار تن دانست و از تحقق ۷۸ درصدی بودجه پیش بینی شده در سال ۹۲ خبر داد.

وی در پایان همچنین از تحقق ۲۵۰ میلیارد تومان سود خالص در عملکرد ۹ ماهه شرکت نفت سپاهان خبر داد و مهمترین پروژه های توسعه ای این شرکت را شامل تولید واکس مرغوب، برایت استاک، تولید روغن گروه ۲ با استفاده از روش RHC، تولید گریس با همکاری فوکس آلمان، راه‌اندازی خط تولید در سایر کشورها(کنیا، ترکیه، امارات، چین و مالزی) و احداث پالایشگاه روغن پایه در سایت بندرعباس اعلام کرد.

نماد معاملاتی شرکت نفت سپاهان «شسپا» است و با توجه به احراز تمام شرایط و ضوابط به صورت مستقیم در تابلو اصلی بورس اوراق بهادار عرضه خواهد شد.

انتهای پیام

Bookmark the پیوند یکتا.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>